TwitterFacebookMy-School

Our Staff

PRINCIPAL Ms M McCormick
VICE PRINCIPAL  Ms C L’Estrange
CURRICULUM FACILITATOR Mrs J Maguire
IMPROVEMENT LEADERS
Ms M Gribbin Learning Support
Mr J Mulholland Effective Use Of Data Facilitator
FACILITATORS Mrs P Whyte Attendance Improvement Leader
Mrs O Gordan Careers Facilitator & Exam’s Officer
Mr D Whyte Educational Trips Facilitator
Miss C Rice Extended Schools Coordinator
Ms M Hughes Key Stage 3 Facilitator
Dr D Rooney Key Stage 4 & Eco Schools Facilitator
Mrs A Glover Key Stage 5 Facilitator
Mrs J McDonnell Leader Of Learning for Life and Work
Ms C Tracey Literacy Co-Ordinator
Mrs C McGuirk Newcomer Facilitator
Mrs B Boyd Numeracy Co-Ordinator
Mr B McCarroll Public Relations Facilitator
Mrs C McArdle STEM Facilitator
LEADERS DEPARTMENT SUBJECT TEACHERS
Mr B McCarroll Art Mr B McCarroll, Mrs D O’Hare
Miss M Hughes Business Studies Mrs J Maguire, Miss M Hughes
Ms C McManus Drama Ms C McManus
Mrs F Gallagher English Mrs F Gallagher,, Miss P Bready, Miss C Tracey, Ms D Coakley,
Ms C O’Hare, Ms L Largey
Mrs C McGuirk English as an Additional Language (E.A.L.) Mr G Steele
Mrs F Magee Geography Mrs F Magee, Ms S Kiernan, Mr J Mulholland
Mr D Whyte History Mr D Whyte, Mrs J McDonnell
Miss C Ward Home Economics Miss C Ward, Miss M Gribbin, Mrs D O’Hare, Ms G Magee
Mrs A O’Reilly ICT Mrs A O’Reilly, Mrs S Ewart
Mrs J McDonnell Learning for Life and Work Mrs J McDonnell, Mrs McGuirk, Mrs O Gordon
Mr D Sheehan Mathematics Mr D Sheehan, Mrs A Glover, Mrs B Boyd, Mr M Armstrong, Mr D McNeice
Modern Languages Mrs McGuirk, Mr M Hegney, Ms L McQuillan
Music Mrs M McCann
Miss A Douglas Physical Education Mr M Short, Miss A Douglas
Mrs P Whyte Religion Mrs P Whyte, Miss C Rice, Miss A Cassidy
Mrs C McArdle Science Mrs C McArdle, Dr Rooney, Mr P Cooley, Mr C McMullan
Mr W Robinson Technology & Design Mr W Robinson,, Mrs C McKee
YEAR HEADS Mrs C McGuirk Year 8
Ms P Bready Year 9
Mr M Short Year 10
Mrs J McDonnell Year 11
Ms S Kiernan Year 12
Mrs A Glover Year 13 / 14
TECHNICAL SUPPORT STAFF Mr G Murray Information Technology
Mr M McVeigh Technology & Design
TBA Science
Mr P McCleave Audio Visual Resource
Mrs N Gray Home Economics
OFFICE STAFF Mrs J Bassett Senior Clerical Officer
Mrs I McDowell Clerical Officer
BUILDING SUPERVISOR Mr M Sloan

CLASSROOM ASSISTANTS Michaela Bennett Imelda Magee
Kelly Best Colette Matthews
Suzanne Boyle Margaret McAteer
Michele Brenton Donna McGuinness
Colette Connell Jacqueline McManus
Sharon Davies Seona McVeigh
Darach Doherty Vicky Miller
Kayla Farren Mary Plunkett
Leah Goodall Caren Robinson
Maria Johnston Kari Russell
Tracy Jones Jack Simpson
Bria Kane Clare Spence
Hanna Kells Roisin van Niekerk
Roisin Kelly
Ashley Lilley

Translate »